Garden FB
Biodesign Pools FB

Oczka wodne

Oczko wodne, strumienie, kaskady są niezwykle pięknym elementem każdego ogrodu. Firma GARDEN od wielu lat zajmuje się tą tematyką – od zaprojektowania zbiornika, przez wykonanie, aż do dobrania i zainstalowania najlepiej pasującego systemy filtracji. Nasza działalność przy współpracy najlepszego producenta filtrów i osprzętu do oczek wodnych – firmy „OASE”, gwarantuje Państwu najwyższą jakość usług i dostarczonego sprzętu. Służymy także fachową pomocą przy wyborze właściwych urządzeń, biorąc pod uwagę lokalizację i wielkość stawu, oraz zwierzęta żyjące w oczku.

Korzystając z naszych usług będą Państwo czerpać radość z obserwowania, jak oczko budzi się do życia przy ciepłych, wiosennych promieniach słońca. Spędzicie wiele przyjemnych godzin przy oczku w sezonie letnim, wejdziecie razem w jesień, a zimą będziecie podziwiać jego lodowe spojrzenie.

Będą mijały lata, a Państwa satysfakcja będzie się stawała coraz głębsza. Ryby będą się rozmnażały, rodziny roślin będą pięknie prosperowały, modliszki odnajdą drogę do oczka, a ptaki przylecą, aby się napić i wykąpać, a nawet założyć gniazdo.

Jednakże pełna satysfakcja wymaga pewnego wysiłku. W tym względzie, należy sprawdzać stan zanieczyszczenia oczka od czasu do czasu i wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne, które opisujemy poniżej.

Wierzymy, że będą Państwo w pełni zadowoleni ze swojego raju wodnego przez cały rok. Woda fascynuje w każdym swoim odcieniu – pozwólcie się jej zauroczyć!

PRZYGOTOWANIE OCZKA DO SEZONU

Woda jest istotnym elementem krajobrazu każdego ogrodu, która stanowi również źródło inspiracji projektanta. Wykorzystanie tego subtelnego odbicia pejzażu w lustrze wodnym, kojącego plusku fal, szemrzącego łagodnie strumienia, czy rozpryskującego się wodospadu stanowi o charakterze ogrodu. Jednak aby cieszyć się tym widokiem, należy pamiętać, że tak jak każda część domu, czy ogrodu, również staw wymaga wiosennych porządków, gdyż okres jesieni i zimy jest bardzo trudny dla oczka wodnego.

Gdy tylko śnieg stopnieje, na początek wykonujemy podstawowe prace fizyczne takie, jak czyszczenie stawu z opadłych liści, resztek roślin i innych jesienno-zimowych zanieczyszczeń.  Należy także pamiętać o przycięciu trzcin i pałek, zostawiając po kilka pędów.

Bardzo często dochodzi do wyginięcia części ryb, żab i innych żyjątek, które zimowały pod lodem. Martwe zwierzęta trzeba natychmiast usunąć, ponieważ gdy tylko temperatura zacznie rosnąć, nastąpi ich szybki rozkład, co spowoduje natychmiastowe zatrucie wody.

Do takich podstawowych prac porządkowych jak usuwanie szlamu i różnego rodzaju brudu służą specjalne odkurzacze. Doskonałe zastosowanie znajdzie tu odkurzacz Pondovac, Oase. Za jego pomocą można usunąć ze stawu w szybki i łatwy sposób wszelkie rodzaje brudu, gdyż wyposażony jest w kilka końcówek do różnych zastosowań. Np.: końcówka denna usuwa brud nie zasysając przy tym żwiru, a szeroka dysza z gumową listwą pozwala na bezproblemowe usunięcie resztek wody. Końcówką szczelinową można oczyścić przestrzenie między kamieniami, czy roślinami, a specjalna dysza do glonów nitkowatych jest nie zastąpionym partnerem w walce z tymi zielonymi pasemkami.

Po zimie koniecznie należy sprawdzić, czy urządzenia i przewody elektryczne nie uległy uszkodzeniu. Przed zainstalowaniem sprzętu w wodzie trzeba go gruntownie wyczyścić. Kiedy temperatura wody wzrośnie do 6 ºC można wznowić filtrowanie, montując filtry, lampy UVC i skimmery.

Po wykonaniu podstawowych prac mających na celu oczyszczenie oczka i jego brzegów , przychodzi czas na sprawdzenie parametrów wody. Obserwowanie życia toczącego się w stawie to cudowne zajęcie. Jest ono jednak możliwe tylko wtedy, gdy woda jest czysta i klarowna. W nieustabilizowanej wodzie wiosna może dojść do masowego kwitnienia glonów. Mechanizmy samooczyszczania oraz  procesy ekologiczne funkcjonują prawidłowo tylko w wystarczająco twardej i zbuforowanej wodzie – współczynnik pH powinien wynosić 7,4 – 8,4, twardość węglanowa (KH) powyżej 5 stopni..

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać to sprawdzenie parametrów pH i KH. Stan wody łatwo można ocenić samodzielnie korzystając z ręcznych testerów firmy Oase i Soll, które posiadamy w sprzedaży, lub też można przynieść próbkę wody do naszej siedziby, gdzie posiamy specjalną, elektroniczną stację pomiarową i dokonujemy gruntownej analizy.

Wynik badania wody:

 1. Jeśli wartość pH mieści się w zakresie między 7,4 a 8,4 stopnia i poziom KH powyżej 5 stopni to oznacza, że parametry wody są właściwe.
 2. Jeśli pH jest wysokie tzn. powyżej 8,4 stopnia lub niskie tzn. poniżej 7,4 stopnia lub odnotujemy duże wahania między badaniem porannym i wieczornym (rano wartość pH jest niższa) lub twardość węglanowa (KH) jest niska tj. poniżej 5 stopni dH należy zastosować środki stabilizujące.
 3. Jeśli zawartość azotynów przekracza 0,3 mg/l należy wymienić 30% wody, najlepiej wykorzystując do tego celu wodę wodociągową, którą należy wcześniej uzdatnić.
 4. Jeśli zawartość azotynów przekracza 0,7mg/l należy wymienić ponad 60% wody, najlepiej wykorzystując do tego celu wodę wodociągową, którą należy wcześniej uzdatnić.
 5. Przy stężeniu powyżej 1,0mg/l zaleca się całkowitą wymianę wody i uzdatnienie jej środkiem „TeichStarter”, Soll.

  Z pomocą zaledwie kilku środków wspomagających, które zastosujemy w odpowiednim czasie, aktywujemy  w stawie procesy samooczyszczania i zapewnimy w ten sposób poprawne funkcjonowanie procesów biologicznych.

  Na początek sezonu warto jest zastosować do oczka uzdatniający torf Aquahumin, Oase, który obniża twardość wody, reguluje pH, hamuje rozwój glonów, poprawia klarowność wody oraz przywraca równowagę biologiczną w stawie. Torf ma działanie długotrwałe.

  Kolejnym ważnym etapem jest zastosowanie starterów bakteryjnych do uruchomionych już systemów filtracyjnych, które pomagają w tworzeniu się, odnawianiu flory bakteryjnej niezbędnej w procesie oczyszczania biologicznego. Proponujemy Państwu starter bakteryjny Biokick, Oase, który stosujemy w proporcji 2/3 dawki bezpośrednio do filtra i 1/3 dawki do wody.

  Do wyboru posiadamy też biostartery marki Soll. Z pomocą BioBooster® należy zadbać o zasiedlenie wysoce aktywnych kultur bakterii w stawie i w filtrach stawowych po to, by szybko usunąć potencjalnie trujące dla ryb stężenia azotu. Pozwala to na stworzenie flory bakteryjnej – niezbędnej w procesie filtracji biologicznej. Skraca czas aktywacji działania filtrów stawowych. Zalecane jest jednoczesne zastosowanie startera bakteryjnego FilterStarterBakterien w celu aktywacji flory bakteryjnej w filtrze. Dobrane mikroorganizmy o dużej koncentracji natychmiast aktywują biologiczne mechanizmy oczyszczania w filtrze.

  W przypadku zbiorników nie wyposażonych w system filtracyjne najlepiej jest zastosować środek „Dr. Roth´s®Teichklar”, Soll, który ożywia w skuteczny sposób życie biologiczne stawu poprzez dodanie szerokiej palety mikroorganizmów. Powoduje zwiększenie biologicznych zdolności rozkładu organicznych substancji zanieczyszczających w wodzie i mule. Ogranicza kwitnienie glonów i zapobiega gniciu i tworzeniu szkodliwych gazów. Środek należy stosować regularnie co 4 tygodnie.

  Aby wystrzec się powstawania w zbiorniku glonów należy zastosować produkty absorbujące fosforany, amoniak i metale ciężkie. Woda wodociągowa zawiera do 6,5 mg/l fosforanu, który zabezpiecza przed korozją oraz osadzaniem się kamienia w przewodach rurowych i instalacjach urządzeń. W wodzie studziennej ilość fosforanów może być nawet 4-krotnie wyższa. Biologicznie wolna od zarazków woda daje zielenicom i glonom nitkowatym dużą przewagę podczas pobierania dostępnych składników odżywczych (pokarm, pyłki, szlam itd.). Już od stężenia wynoszącego 0,035 mg/l fosforanu należy liczyć się ze wzmożonym rozwojem glonów.

  Tylko z 0,1 g fosforanu może powstać aż do 1 kg glonów!!!

  Fosforanów nie można wystarczająco dobrze przefiltrować. Eliminować można je jedynie poprzez procesy wytrącania i przyłączania/wiązania. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczonego zeolitu np. „ZeoSpeed”, Soll oraz środka wiążącego fosforany „PhosLock AlgenStopp”, Soll.

  UWAGA: Wszystkie bakteryjne środki do oczek wodnych można stosować, gdy woda osiągnie temperaturę minimum 10 ºC.

  Po wykonaniu tych zabiegów możemy się cieszyć czystym, klarownym oczkiem i podziwiać rozwój roślin w trakcie sezonu, pamiętając oczywiście o regularnym dbaniu o stan wody aż do jesieni.

  Wszystkie wymienione produkty do pielęgnacji oczka znajdują się w naszym e-sklepie w dziale Środki do pielęgnacji oczek wodnych. Jeżeli zdarzą się nieprzewidziane problemy z utrzymaniem czystości wody, nasi konsultanci pomogą przy doborze odpowiedniego programu pielęgnacyjnego.

  Nasze realizacje