Garden FB
Biodesign Pools FB

BASENY

Baseny ogrodowe i wewnętrzne to nieodzowny atrybut stylu życia elit w wielu krajach rozwiniętych. Elegancki basen wzbudza podziw i uznanie, podnosi prestiż. Teraz również Państwo mogą wspaniale wypoczywać w swoim ogrodzie lub domu, jeśli tylko wybudują Państwo basen. Przyjęcia bądź spotkania w ogrodzie nad brzegiem wody basenu staną się niezapomnianym przeżyciem.

Firma GARDEN zajmuje się szeroko rozumianym pojęciem budowy basenów kąpielowych – od sporządzenia projektu, przez wykonawstwo, aż do wykończenia i ułożenia obrzeża.

BASEN W SEZONIE ZIMOWYM

Zaczęła się jesień, spadła temperatura powietrza, a co za tym idzie także i wody w basenie. Jeśli basen nie ma zadaszenia, to sezon kąpielowy właściwie dobiegł końca. W tym momencie trzeba zadbać o dobre zabezpieczenie obiektu na zimę.

Znaczna większość producentów i wykonawców basenów zaleca pozostawianie wody w basenie. Chodzi o działania sił (naciski) marznącej ziemi wokół basenu i wody. Zarówno w basenach stalowych, jak i betonowych, siła zamarzającej wody równoważy siłę marznącej ziemi, która działa na ściany basenu. Dzięki temu chronimy konstrukcję obiektu przed uszkodzeniami.

Woda jednak musi być około 20 cm poniżej poziomu wlotu skimmera i wszystkich dysz, przeciwprądów itp. urządzeń zamontowanych w ściankach basenu. W celu uniknięcia uciążliwego sprzątania na wiosnę, odbarwień lub zniszczeń folii, należy zabezpieczyć pozostałą wodę w basenie.

Przygotowanie basenu powinno zacząć się od wyregulowania pH i ponownej szokowej dezynfekcji wody. Następnym krokiem jest przefiltrowanie wody i dodanie środka o długotrwałym działaniu Puripool Super, który zapobiega powstawaniu silnych zabrudzeń wody oraz rozwojowi glonów i alg. Po dodaniu preparatu koniecznie trzeba dobrze wymieszać wodę, dobrze też jest rozcieńczony Puripool wlewać w różnych miejscach basenu. Do wymieszania wody najlepiej jest ją przepompować z pominięciem filtrowania.

Kolejnym krokiem jest spuszczenie wody z basenu do poziomu około 20 cm poniżej wlotu skimmera i wszelkich dysz. W przypadku braku osłony powierzchni basenu zapobiegnie to wzrostowi poziomu wody  podczas obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym. Na koniec koniecznie należy dokładnie spuścić wodę z instalacji filtrującej i grzewczej, oraz pozakręcać zawory.

Dodatkowo można zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniami spowodowanymi rozszerzającym się lodem, wrzucając kilka plastikowych, lub styropianowych przedmiotów (np.: przeręble do oczek wodnych),  które wchłoną część nacisku wytworzonego przez lód. Dobrze jest rozdzielić te przedmioty, aby nie skupiły się w jednym miejscu. W przypadku basenu odkrytego przyda się jeszcze przykrycie – pianka lub folia chroniąca przed spadającymi liśćmi i innymi zabrudzeniami.

Po wykonaniu powyższych czynności można spokojnie zakończyć sezon kąpielowy. Przed następnym sezonem, jeśli będzie się korzystać z tej samej wody, należy w okolicach marca (gdy jest już dodatnia temp.) sprawdzić jakość wody i pH. Wówczas można ponownie dodać Puripool Super lub zdezynfekować wodę metodą szokową chlorową. W basenach z zadaszeniem można rozpoczynać kąpiele już w marcu po podgrzaniu wody wymiennikami ciepła.

 

PRZYGOTOWANIE BASENU DO SEZONU KĄPIELOWEGO

Basen, jak każdy wie, podnosi znacznie wartość i prestiż, oraz poprawia wygląd domu, lub ogrodu. Woda w basenie daje niesamowite chwile odprężeniapodczas aktywnego wypoczynku.

Aby niczym nie zakłócić estetyki i przyjemności korzystania z basenu, należy zadbać o czystość wody i wszystkich elementów jego wyposażenia. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do zmętnienia wody. W basenie panują dogodne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i glonów. Niektóre z nich są chorobotwórcze, więc mogą stanowić zagrożenie dla osób korzystających z kąpieli.

Takiemu stanowi rzeczy można zapobiec stosując właściwe środki higieny oraz środki dezynfekujące.

Przed rozpoczęciem sezonu należy dokładnie zadbać o samą nieckę basenową a także o urządzenia filtrujące.

Pierwsza faza polega na spuszczeniu resztek wody z poprzedniego sezonu. Gdy niecka będzie już pusta należy wziąć się za jej czyszczenie. Do tego celu polecamy dwa środki do wyboru – pierwszy to Adisan, a drugi to Bordnet firmy Bayrol.

Adisan jest detergentem w formie proszku, przeznaczony również do czyszczenia linii wody i obrzeży basenu. Ma on zasadowy odczyn, w jego skład wchodzą aktywne składniki jak fosforany, krzemiany, węglany, niejonowe środki powierzchniowo-czynne i substancje pomocnicze. Adisan z powodzeniem nadaje się do basenów prywatnych i publicznych. Szczególnie zalecany jest do obiektów wyłożonych folią. Umożliwia on szybkie i łatwe usuwanie osadów brudu, tłuszczu i sadzy na obrzeżach i obejściach basenów, można go także stosować w kabinach natryskowych, sanitariatach i szatniach. Nie uszkadza czyszczonych powierzchni, a dodatkowo posiada właściwości ochraniające te powierzchnie.

Bordnet to także środek do czyszczenia obrzeży basenów i folii (kiedyś pod nazwą Randfix). Płynna, gęsta konsystencja z łatwością usuwa brud z linii wodnej i obrzeży basenu. Zasadowy koncentrat nadaje się do bezpośredniego użycia, w swoim składzie zawiera wodorotlenek sodu, alkohol, niejonowe substancje powierzchniowo-czynne i substancje pomocnicze. Bordnet też nadaje się do pielęgnacji basenów prywatnych i publicznych. Umożliwia on szybkie i łatwe usuwanie osadów brudu, tłuszczu i sadzy z linii wody i z obrzeży basenów. Ze względu na gęstą konsystencję nadaje się on idealnie do czyszczenia pionowych powierzchni (ścian niecki basenowej). Środek można używać przy wszelkich rodzajach wyłożeń basenów – ceramiki, folii, tworzyw sztucznych. Nie uszkadza czyszczonych powierzchni, oraz je chroni.
Następnym krokiem przed uruchomieniem basenu kąpielowego jest spryskanie go środkiem zapobiegającym rozwojowi glonów i mętnieniu wody. Do tego celu polecamy niezawodny środek Desalgine firmy Bayrol. Preparat hamuje rozrost glonów, oraz usuwa zmętnienie wody i czyni ją klarowną. Forma płynna Desalginu sprawia, że jest gotowy do użycia, można go rozprowadzić na powierzchni ścian i podłogi basenu z pomocą wilgotnej szmatki, gąbki, lub spryskać nieckę przy pomocy spryskiwacza (np.: takiego jak używa się do kwiatów). Skład Desalginu zawiera mieszaninę amin 4-rzędowych. Nie zawiera chloru. Środek ma długotrwałe działanie, nie pieni się. Dzięki dużej zawartości aktywnych składników jest on wydajny i ekonomiczny. Posiada obojętne pH, jest także biologicznie degradowany.
Nie zawiera metali ciężkich, co pozwala na stosowanie preparatu w basenach różnych typów, oraz nie podrażnia skóry. Desalgine można także stosować później podczas użytkowania basenu jako formę zapobiegawczą przeciw rozwojowi glonów. Po rozprowadzeniu środka w niecce (bez spłukiwania), można już wlewać świeżą wodę i rozpocząć nowy sezon kąpielowy.

Jednak przed pierwszym skorzystaniem z rozkoszy kąpieli należy się jeszcze wyregulować wartość pH wody, a później zdezynfekować ją metodą chlorową.

Optymalna wartość odczynu w basenie to 7,0 – 7,4 pH. Podczas dalszego użytkowania obiektu, czynnik ten należy sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu. Odchylenie od podanej normy w którąkolwiek stronę może powodować zagrożenia nie tylko dla skóry użytkowników, ale także dla stanu technicznego basenu. Utrzymanie właściwego poziomu pH zapobiega także nadmiernemu zużyciu środków dezynfekujących, których skuteczność maleje przy niewłaściwej wartości czynnika.

Zbyt wysoki poziom pH powoduje podrażnienia oczu i skóry, oraz jej przesuszenie, osłabia działanie środków dezynfekujących, skuteczność koagulacji, może też powodować odkładanie się osadów wapnia.

Za niski poziom pH może doprowadzić do korozji metali, niszczenia zaprawy spoinowej do płytek ceramicznych, obniżenia sztuczności koagulacji.

Polecamy dwa preparaty: „ph-Minus” do obniżenia wartości odczynu w wodzie, i „pH-Plus” do podnoszenia wartości odczynu. Oba środki są produktami firmy Bayrol, dostępne w formie proszku, oraz skoncentrowanego płynu.

W celu oczyszczenia wody polecamy zaaplikowanie Chloriklaru, lub Chlorifixu, wraz z tabletkami Chlorilongu firmy Bayrol do skimmerów lub w pływających dozownikach powierzchniowych, gdyż wszystkie środki chlorowe w zetknięciu z folią i płytkami ceramicznymi powodują ich odbarwienie.

Środek do dezynfekcji basenu Chlorifix ma postać granulatu o szybkim działaniu. Bardzo skutecznie niszczy bakterie, wirusy, grzyby oraz inne niepożądane zanieczyszczenia organiczne – powoduje opadanie ich na dno, które następnie należy usunąć. Preparat jest obojętny dla pH wody i nie zawiera wapnia. Nie powoduje też zatykania filtrów.
Chlorifix należy dozować po uprzednim rozpuszczeniu go w plastikowym wiadrze z wodą.

Środek Chloriklar w tabletkach służy do szokowej dezynfekcji basenów kąpielowych. Posiada on silne właściwości klarowania wody, bardzo skutecznie niszczy bakterie, wirusy oraz inne zanieczyszczenia. Detergent jest obojętny dla pH wody i nie zawiera wapnia, oraz nie zatyka filtrów. Chloriklar należy dodawać do wody poprzez pływający dozownik (bojkę), można wrzucić do skimmerów.

Każdy z tych preparatów dobrze jest stosować razem z Chliorilong’iem, w formie dużych tabletek. Środek ten również dezynfekuje wodę, ma on powolne, wydłużone działanie. Jest to metoda podtrzymująca dla Chloriklaru lub Chlorifixu. Przez długi czas skutecznie niszczy bakterie, wirusy oraz inne niepożądane mikroorganizmy, jest obojętny dla pH wody i nie zawiera wapnia. Chlorilong należy dodawać do wody poprzez pływający dozownik (bojkę) albo włożenie do skimmerów.

Wszystkie polecane przez nas środki do czyszczenia i dezynfekcji basenów, oraz bojki dozujące dostępne są w naszym sklepie internetowym.

BASENY

Dobrze wykonany basen powinien być bezpieczny, funkcjonalny i ekonomiczny w eksploatacji. Każdy basen, niezależnie od rodzaju wykonania, wymaga kilku czynności przygotowawczych.

Pierwszym krokiem, może być to podczas projektowania,  jest wybór odpowiedniego miejsca na nieckę basenową. Basen zewnętrzny powinien znajdować się na odkrytym i dobrze nasłonecznionym terenie. takie położenie pomoże w szybszym nagrzaniu wody i wcześniejszym rozpoczęciu sezonu kąpielowego. Nie zaleca się robić basenu w pobliżu drzew i większych krzewów, gdyż podczas zmian pór roku będą się osypywały pyłki, zwiędłe liście oraz inne zabrudzenia, trudne do usunięcia.

Następnym ważnym etapem, podczas projektowania jest wygospodarowanie pomieszczenia na urządzenia technologii basenowej. Należy zadbać by w takim miejscu znalazły się przyłącza wodociągowe, energii elektrycznej, oraz kanalizacji sanitarnej. Jeżeli nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia, należy przewidzieć wybudowanie takiego miejsca w pobliżu niecki basenowej z dostępem do wszystkich wyżej wymienionych mediów. Pomieszczenie techniczne musi mieć wystarczającą ilość miejsca na system filtracyjny. Wielkość ta uzależniona jest od pojemności basenu oraz sposobu dozowania chemii, ogrzewania wody itp.

BUDOWA BASENÓW

Po wykonaniu projektu i wyborze odpowiedniego miejsca na basen kąpielowy, przychodzi czas na etap budowy. Właściwie pod każdy basen należy wykonać wykop, odpowiednio do wysokości ścian, lub zagłębienia niecki. Na dnie wykopu następnie wylewa się odpowiednią warstwę betonu,  także żelbetonu szczególnie, gdy będzie ona jednocześnie pełniła funkcję dna basenu.

Wszystkie czynności i etapu budowy basenu wchodzą w zakres naszych usług. Istnieje także możliwość wykonania prac budowlanych przez inwestora we własnym zakresie, ale pod nadzorem specjalistów firmy GARDEN, aby konstrukcja basenu spełniała wszystkie wymagania techniczne.

FILTRY I POMPY

Koniecznym elementem basenu jest system filtracyjny. Woda w basenie musi być filtrowana, gdyż bez czyszczenia stanie się mętna i brudna. W wodzie zostają fragmenty naskórka, włosy, pozostałości po olejkach, balsamach, pot, drobne owady, pyłki itp., które muszą być usunięte. Do basenów kąpielowych zalecane jest stosowanie filtrów piaskowych, gdyż tylko one zapewniają prawidłowy sposób filtracji. Proponujemy także nowe wkłady szklane – rozwiązanie gwarantujące lepszą filtrację i dłuższy okres między wymianą wkładów. W każdym systemie znajduje się także pompa ssąco tłocząca, która odpowiada za pobieranie wody z basenu przepuszczanie jej przez filtr i następnie wtłaczanie już czystej do niecki kąpielowej. Wielkość oraz wydajność pompy i filtra dobiera się odpowiednio do pojemności basenu, tak by cała objętość wody została przefiltrowana zaledwie w ciągu kilku godzin. Filtry mogą także mieć lampy UV, które wspomagają czyszczenie wody i zmniejszają konieczną ilość środków chemicznych uzdatniających wodę.

Do małych basenów, przeznaczonych głównie dla dzieci można zastosować filtry kartuszowe. Nie wymagają one płukania i połączenia do kanalizacji, jednak wkłady trzeba czyścić i wymieniać znacznie częściej niż w przypadku filtrów piaskowych.

System filtracyjny można obsługiwać ręcznie, jednak wymaga to dużej systematyczności. Najlepszym, rozwiązaniem jest instalacja automatycznych skrzynek sterujących i zaworów, które za nas pamiętają o włączeniu i wyłączeniu filtra o właściwej porze oraz płukaniu go, a także mogą regulować temp. wody i dozowanie środków chemicznych.

BASEN ZE SKIMMEREM (ZBIERACZEM POWIERZCHNIOWYM)

Baseny dzielą się na dwa rodzaje: skimmerowe i z rynną przelewową. Baseny ze skimmerem można budować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Na rysunku widać schemat instalacji w basenie skimmerowym. Z lewej strony w ścianie szczytowej niecki zamontowany jest skimmer, poprzez który popa zasysa wodę i tłoczy ja na filtr. Po oczyszczeniu w filtrze, woda przepływa rurami i trafia z powrotem do basenu przez dysze wlotowe, zwykłe umieszczane po przeciwnej stronie basenu. Pod skimmerem widoczny jest odpływ denny zwykle z nim połączony, lub z pompą systemy filtracyjnego. W tym schemacie obok skimmera widać także regulator poziomu wody, koło filtra znajdują się tablice sterujące automatycznym dozowaniem środków chemicznych i ogrzewaniem wody. W basenach zawsze montuje się także oświetlenie, można dodać urządzenia do masażu, wytwarzające sztuczny prąd szczególnie zalecane w basenach o niedużych długościach, wodospady i inne atrakcje wodne. Do skimmera także podłącza się różnego typu odkurzacze zbierające zanieczyszczenia z dna.

BASEN Z RYNNĄ PRZELEWOWĄ


Na schemacie powyżej widać instalację basenową z rynną przelewową. Tego typu baseny nie są zalecany do budowy na zewnątrz, gdyż poziom wody jest na równi z brzegiem i duże wahania temp. w naszym klimacie mogą skrócić żywotność urządzeń i rur.

Najlepiej tego typu basenu budować jako wewnętrzne, całoroczne.

Woda przez brzegi przelewa się do kratki ułożonej dookoła krawędzi niecki, w rynnie znajdują się specjalne odpływy odprowadzające wodę do zbiornika przelewowego (widoczny w dolnej części schematu). Gdy woda osiągnie określony poziom w zbiorniku, pompa zasysa z niego wodę na filtr. Prawidłowe działanie rynny przelewowej jest kontrolowane przez sterownik i czujniki, które również mierzą poziom wody. Pozostałe elementy technologii basenowej są takie same jak w instalacji ze skimmerem.

OGRZEWANIE WODY

Wodę w basenie podgrzewa się głównie na dwa sposoby. Można stosować wymienniki ciepła elektryczne lub C.O., druga metoda to ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych. Konkretne urządzenia dobiera się do wymagań klienta, uwarunkowań i już zastosowanych rozwiązań grzewczych w domu.

URZĄDZENIA I OSPRZĘT

Na cenę basenu wpływa także materiał, z którego mogą być wykonane urządzenia technologii basenowej. Dysze, skimmery, halogeny, odpływy denne itd. są wykonywane głownie z trzech materiałów – brązu, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Najtrwalszym materiałem jest oczywiście brąz, najtańszym rozwiązaniem są urządzenia z tworzywa sztucznego.

USZCZELNIENIE

Jednym z ostatnich etapów budowy basenu jest jego uszczelnienie – wykończenie dna i ścian niecki.

Od czasów starożytnych znane są mozaiki, niekiedy tworzące bardzo wyszukane i finezyjne wzory. Dziś także możemy spotkać mozaiki najczęściej w hotelowych i publicznych basenach. Drugim popularnym sposobem uszczelnienia jest ułożenie płytek ceramicznych. Głównie spotykane na dużych basenach sportowych i publicznych. Oba wyżej wymienione sposoby nie są zalecane dla basenów zewnętrznych w naszym klimacie. Okresowe zmiany pogody i różnice temperatur powodują wietrzenie fug oraz pękanie płytek.

Dla basenów zewnętrznych najlepsze jest uszczelnienie specjalna zbrojoną folią. Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala na dowolne kształtowanie wyglądu niecki, a nawet imitowanie starożytnych mozaikowych deseni. Folia posiada 10-letnią gwarancję.

WYKOŃCZENIE OBRZEŻA

Nasza firma oferuje także wykonanie finalnego etapu budowy – wykończenie obrzeża basenu lub tarasu. Od wielu lat współpracujemy z dostawcami różnego rodzaju wykończeń od tradycyjnych drewnianych tarasów, poprzez drewno egzotyczne, płytki dekoracyjne, kostkę brukową, aż do kamienia np.: granitu.

kąpielowych – od sporządzenia projektu, przez wykonawstwo, aż do wykończenia i ułożenia obrzeża.

. Dobrze wykonany basen powinien być bezpieczny, funkcjonalny i ekonomiczny w eksploatacji. Każdy basen, niezależnie od rodzaju wykonania, wymaga kilku czynności przygotowawczych.

Pierwszym krokiem, może być to podczas projektowania, jest wybór odpowiedniego miejsca na nieckę basenową. Basen zewnętrzny powinien znajdować się na odkrytym i dobrze nasłonecznionym terenie. takie położenie pomoże w szybszym nagrzaniu wody i wcześniejszym rozpoczęciu sezonu kąpielowego. Nie zaleca się robić basenu w pobliżu drzew i większych krzewów, gdyż podczas zmian pór roku będą się osypywały pyłki, zwiędłe liście oraz inne zabrudzenia, trudne do usunięcia.

Następnym ważnym etapem, podczas projektowania jest wygospodarowanie pomieszczenia na urządzenia technologii basenowej. Należy zadbać by w takim miejscu znalazły się przyłącza wodociągowe, energii elektrycznej, oraz kanalizacji sanitarnej. Jeżeli nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia, należy przewidzieć wybudowanie takiego miejsca w pobliżu niecki basenowej z dostępem do wszystkich wyżej wymienionych mediów. Pomieszczenie techniczne musi mieć wystarczającą ilość miejsca na system filtracyjny. Wielkość ta uzależniona jest od pojemności basenu oraz sposobu dozowania chemi, ogrzewania wody itp.

BUDOWA BASENÓW

FILTRY I POMPY

Koniecznym elementem basenu jest system filtracyjny. Woda w basenie musi być filtrowana, gdyż bez czyszczenia stanie się mętna i brudna. W wodzie zostają fragmenty naskórka, włosy, pozostałości po olejkach, balsamach, pot, drobne owady, pyłki itp., które muszą być usunięte. Do basenów kąpielowych zalecane jest stosowanie filtrów piaskowych, gdyż tylko one zapewniają prawidłowy sposób filtracji. Proponujemy także nowe wkłady szklane – rozwiązanie gwarantujące lepszą filtrację i dłuższy okres między wymianą wkładów. W każdym systemie znajduje się także pompa ssąco tłocząca, która odpowiada za pobieranie wody z basenu przepuszczanie jej przez filtr i następnie wtłaczanie już czystej do niecki kąpielowej. Wielkość oraz wydajność pompy i filtra dobiera się odpowiednio do pojemności basenu, tak by cała objętość wody została przefiltrowana zaledwie w ciągu kilku godzin. Filtry mogą także mieć lampy UV, które wspomagają czyszczenie wody i zmniejszają konieczną ilość środków chemicznych uzdatniających wodę.

Do małych basenów, przeznaczonych głównie dla dzieci można zastosować filtry kartuszowe. Nie wymagają one płukania i połączenia do kanalizacji, jednak wkłady trzeba czyścić i wymieniać znacznie częściej niż w przypadku filtrów piaskowych.

System filtracyjny można obsługiwać ręcznie, jednak wymaga to dużej systematyczności. Najlepszym, rozwiązaniem jest instalacja automatycznych skrzynek sterujących i zaworów, które za nas pamiętają o włączeniu i wyłączeniu filtra o właściwej porze oraz płukaniu go, a także mogą regulować temp. wody i dozowanie środków chemicznych.

Nasze realizacje