Garden FB
Biodesign Pools FB

Stawy kąpielowe

Firma GARDEN proponuje jeden z najnowszych trendów – połączenie tradycyjnego basenu z oczkiem wodnym. W wyniku tego powstaje staw kąpielowy, który przywołuje na myśl prywatne jeziorko we własnym ogrodzie.

Coraz szybsze tempo życia nie pozwala na dłuższy wyjazd nad wodę, a dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z uroków lata nie tylko podczas urlopu, ale nawet w środku tygodnia po pracy. I nie trzeba już szukać wolnego miejsca na zatłoczonej plaży.

Staw kąpielowy jest także cennym elementem podnoszącym jakość życia ogrodu. Ze stawu nie spuszcza się wody na zimę, więc jest także naturalną dekoracją ogrodu, zmieniającą się wraz z porami roku. Porośnięte bujną roślinnością płytkie brzegi zapewniają bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci. W chłodniejsze dni można wodę podgrzać, dzięki zastosowaniu technologii basenowej. Na brzegach stawu można urozmaicić obraz wodny fontanną, która wspomoże natlenianie zbiornika i utrzymanie go w dobrej kondycji.

Dzięki długoletniej współpracy z renomowanym, światowym producentem systemów filtracyjnych „Oase”, jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość dostarczanych filtrów i osprzętu do stawów, zapewniających czystą i zdrową wodę w zbiorniku. Także w tej gałęzi naszej działalności oferujemy pełny wachlarz usług, zarówno projektowych, jak i wykonawczych aż do wykończenia obrzeży, Stosujemy tylko sprawdzone materiały, dzięki czemu nasze realizacje zbiorników, sadzawek i stawów cieszą oczy właścicieli nawet od kilkunastu sezonów.

Główna idea stawów kąpielowych polega na utrzymaniu biologicznej czystości wody dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów samooczyszczania bez konieczności używania środków chemicznych do dezynfekcji wody, jak w tradycyjnych basenach. W stawach kąpielowych dąży się do eliminowania biogenów i czynników zanieczyszczających wodę wykorzystując procesy życiowe roślin i zwierząt wodnych, oraz specjalnie dobrane minerały i środki pielęgnacyjne na bazie kultur bakterii.

Staw, oprócz zalet basenu kąpielowego, jest także bezpieczny dla środowiska naturalnego i osób korzystających z kąpieli.

Wybierając miejsce na budowę stawu należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalne połączenie z domem. Dobrze jest ulokować staw tuż obok tarasu, wówczas uzyskujemy wygodne przejście do stawu oraz poprawienie mikroklimatu panującego w otoczeniu wody, a co za tym idzie także i w otoczeniu domu oraz jego wnętrzach. Dodatkowym atutem jest tez fakt, iż odbijające się promienie słoneczne od tafli pięknie rozświetlają pomieszczenia przy tarasie.

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze miejsca jest nasłonecznienie. W sezonie letnim woda powinna być ogrzewana przez słońce przynajmniej 6-8 godzin dziennie.

Kształt i głębokość niecki powinna być zróżnicowana i uwzględniająca przede wszystkim potrzeby użytkowników. Zwykle robi się część kąpielową podobną do tradycyjnych basenów, a dokoła, lub przy wybranych bokach, tworzy się płytsze rejony na roślinność, czy brodzik dla dzieci. W części kąpielowej można też zaprojektować głębsze miejsca do skoków.

Dno stawu może być betonowe lub wyłożone specjalną folią basenową (na część kąpielową) i do oczek wodnych. Najlepiej jest zlecić budowę stawu specjalistom, którzy również doradzą jak pielęgnować wodę podczas użytkowania i po sezonie kąpielowym.

Rośliny w płytszej części stawu pełnia rolę nie tylko dekoracyjną, ale także naturalnego filtra. Procesy życiowe zachodzące w komórkach roślin wodnych pomagają rozkładać związki organiczne na związki proste, wchłaniając odchody zwierząt i dotleniając zbiornik. Jednak oczyszczanie stawu bez obiegu wody i urządzeń filtracyjnych wymagałoby przeznaczenia aż 70 % powierzchni zbiornika dla roślinności, a tylko 30% do kąpieli.

Nasze realizacje